Опис

ПРАШОК ЗА РАСТВОРАЊЕ СО ВКУС НА ПОРТОКАЛ

*додатоци во исхраната за деца, имунитет

Состав

Производот е формулиран како кесичка со две одделни прегради, при што секоја од нив содржи посебен прашок за растворање. Во едната преграда се наоѓа прашокот што содржи витамини и минерали (витамин Ц, витамин Е, витамин А, витамин Д, витамин ПП, пантотенска киселина, витамин Б1, витамин Б2, витамин Б6, биотин, фолна киселина, цинк, јод, калциум, бета-каротен), додека во другата преграда се наоѓа прашокот што содржи пробиотик (Lactobacillus rhamnosus GG).

Фармацевтска форма

Прашок за растворање.

Дејство

Прашокот за растворање Becutan KIDS VITS Мултиимуно придонесува за подигнување и одржување на имунитетот кај детската популација.

  • Витаминот Ц, витаминот А, витаминот Д, витаминот Б6, фолната киселина и цинкот придонесуваат за одржување нормална функција на имунолошкиот систем.
  • Витаминот Ц, витаминот Е и цинкот придонесуваат за заштита на клетките од оксидативен стрес.
  • Витаминот Ц, пантотенската киселина, витаминот Б6, нијацинот и фолната киселина придонесуваат за намалување на заморот и на исцрпеноста.
  • rhamnosus GG придонесува за одржување на рамнотежата на цревната микрофлора.
Употреба

Производот е наменет за перорална употреба.

Препорачана дневна доза:

Деца од 1 до 3 години: 1 кесичка на ден.

Деца над 4 години: 1 – 2 кесички на ден.

Содржината од една кесичка се раствора во вода или во друга течност со собна температура (млеко, сок или јогурт).

Пакување

Картонската кутија содржи 14 кесички и упатство за употреба.

Регулаторен статус

Додаток во исхраната.

 

Дополнителни информации

Brand

ALAKLOID

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.