BloxMaks Duo-Таблети

145.00 ден

SKU: EPH_6999 Категории , , Ознака:

Опис

БЛОКМАКС ДУО

 • ФИЛМ-ОБЛОЖЕНA ТАБЛЕТA
 • Состав

200 mg ибупрофен и 500 mg парацетамол.

Фармацевтска форма

10 Филм-обложена таблета со втиснат двоен круг на едната страна од таблетата.

Дејство

Блокмакс Дуо претставува комбиниран аналгетик. Содржи ибупрофен, којшто спаѓа во групата на нестероидни антиинфламаторни (противвоспалителни) лекови (НСАИЛ), со аналгетично (против болка), антипиретично (против покачена температура) и со антиинфламаторно (противвоспалително) дејствување. Содржи и парацетамол, чие дејство е комплементарно со она на ибупрофенот. Двете компоненти делуваат синергистички.

Индикации

Блокмакс Дуо се употребува за краткотрајна симптоматска терапија на лесна до умерена болка, која не се ублажува со употреба само на ибупрофен или само на парацетамол, како на пример:

 • главоболка,
 • мигрена,
 • забоболка,
 • мускулна болка,
 • болка во грбот,
 • болка при поблаги артритични состојби и
 • ревматска болка.

Пакување

Кутија со 10 филм-обложени таблети во блистер и со упатство за пациентот.

Регулаторен статус

ОТЦ (без рецепт).

 

BLOKMAX

 • ФИЛМ-ОБЛОЖЕНA ТАБЛЕТA
 • (патување)

Дополнителни информации

Brand

ALAKLOID

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.