Опис

Состав

Д-р Тајс Мултивитамол сируп 200 ml

– избалансирана комбинација на 10 витамини и железо,

– за состојби на зголемена нутритивна потреба кај деца од 1 година,

– пријатен вкус на праска,

– витамините A, Б6, Д и Ц придонесуваат за нoрмална функција на имуниот систем

– витаминот Д е потребен за нормален раст и развој на коските кај децата

-железото придонесува за нормално создавање на црвените крвни клетки и хемоглобинот и за нормален транспорт на кислородот во телото.

железо II лактат, ретинил палмитат, тиамин хидрохлорид, рибофлавин 5′ фосфат натриум, пиридоксин хидрохлорид, аскорбинска киселина, токоферол ацетат, холекалциферол, никотинамид, пантотенска киселина и цијанокобаламин;

други сосотојки: вода, шеќер; емулгатор: полисорбат 20, пропиленгликол; регулатор на киселост: лимонска киселина; конзерванс: калиум сорбат; арома на праска.

Фармацевтска форма

Сируп.

Дејство

Витамините А, Б6, Б12, Д, Ц и фолатот* придонесуваат за нoрмална функција на имуниот систем, – Витамините Б2, Б6, Б12, Ц, ниацинот и пантотенската киселина придонесуваат за нoрмален енергетски метаболизам и намалување на заморот и исцрпеноста, – Пантотенската киселина придонесува за нормална ментална способност, – Фолатот* придонесува за нормална психолшка функција, нормална функција на имуниот систем и намалување на заморот и исцрпеноста, – Витаминот А и рибофлавинот (Б2) придонесуваат во одржување на нормален вид и кожа, – Витаминот Д придонесува за нормално ниво на калциум во крвта и одржување на нормалната мускулна функција, заби и коски. Витаминот Д е потребен за нормален раст и развој на коските кај децата, – Витаминот Ц ја зголемува апсорбцијата на железото, придонесува за нормална психолошка функција и за нормално функционирање на нервниот систем, – Витамините Б6 и Б12 придонесуваат за нормално создавање на црвените крвни клетки, – Витаминот А придонесува за нормален метаболизам на железото.

*Фолната киселина во организмот се редуцира во биолошки активен фолат.

Д-р Тајс Мултивитамол препаратите содржат внимателно одбрана комбинација на витамини, прилагодена на возраста за која се наменети.

Употреба

Д-р Тајс Мултивитамол сируп 200 ml – мултивитаминска формула со железо за деца од 1 година. –

деца од 1-3 години: три пати на ден по 1/2 кафена лажичка,

– деца од 4-14 години: два пати на ден по 1 кафена лажичка,

– деца > 14 години и возрасни: два пати на ден по 1 супена лажица, (една кафена лажичка одговара на 5ml, а една супена лажица на 15 ml сируп).

Дополнителни информации

Brand

Dr.THAIS

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.