-5%

100% Whey Isolate SCITEC NUTRITION

Original price was: 4,190.00 ден.Current price is: 3,990.00 ден.

Опис

100% Whey Isolate е одличен квалитетен протеин од  сурутка хидролизат. Оваа формула е пониска во јаглени хидрати од кога било досега! Општо земено, „изолираните“ протеини од сурутка се произведуваат за да имаат поголем процент на протеини од „концентратите“ на сурутка, што исто така значи дека „изолатите“ имаат помал шеќер (вклучително и лактоза) и содржина на маснотии!

Протеините во исхраната се извор на азот и есенцијални амино киселини, кои телото ги бара за раст и одржување на ткивата. Затоа 100% Whey Isolate придонесува за раст и одржување на мускулната маса, а исто така и за одржување на нормални коски*. Протеинот од сурутка од млекото е таканаречен целосен протеин, бидејќи го обезбедува телото со сите потребни типови амино киселини, вклучувајќи ги и 9-те аминокиселини што телото не може да ги синтетизира и мора да се снабдуваат со исхраната (т.е. Хистидин, Изолеуцин, Леуцин, Лизин, метионин, фенилаланин, треонин, триптофан, валин).

100% Whey Isolate содржи дополнителен Л-глутамин кој е најобилната слободна амино киселина во човечката крв.

*Овие изјави се научно докажани од Европската агенција за безбедност на храна (ЕФСА) и овластени од Европската комисија (ЕК).

Serving size: 25 g (2/3 scoop)
25 g RI%** 100 g 25 g RI%** 100 g
Energy 365 kJ 4% 1462 kJ Protein 21 g 42% 84 g
87 kcal 348 kcal Salt 0.12 g 2% 0.48 g
Fat <0.5 g 0% <0.5 g L-Glutamine 250 mg 1000 mg
of which Saturates <0.5 g 0% <0.5 g
Carbohydrate 0.6 g 0.2% 2.4 g
of which Sugars 0 g 0% 0 g
**RI%: Reference intake of an average adult (8400 kJ/2000 kcal)

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.