Опис

Биокозметички ефект: Каламинот е розев минерал кој особено се користи за воспалена и кожа која се справува со чешање, смирува иритирана и вцрвенета кожа. Каламинот ефективно се бори со воспаленија, помага кожата побрзо да се справи со штетата, подобрувајќи ги регенеративните функции на епидермалните клетки, кои ја создаваат заштитната бариера на оштетената регија на кожата.

Каолин глината го подобрува бактерицидниот ефект и е извор на микроелементи. Кожата е заситена со минерали поради слоевитата структура на минералот од глина. Присуството на слободните молекули и јони во елементите на кристалната решеткаста структура предизвикува размена на микро и макроелементи помеѓу кожата и животната средина.

Индикации (наменето за): Иритирана, проблематична кожа склона на воспаленија.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компонентите од производот.

Пропратни ефекти: Можна е индивидуална интолеранција на компонентите од производот.

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Се нанесува на самото место, како додаток на основната нега. Со цел да се олесни нанесувањето на самото место и презервација на корисните својства на природните состојки, користете специјална козметичка шпатула (вклучена во комплетот).

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C

Дополнителни информации

Brand

TRUE ALCHEMY

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.