FEMIBION 1-Таблети

780.00 ден

SKU: EPH_9893 Категорија

Опис

FEMIBION 1 за бремени , од моментот на планирање до крајот на 3 месец од бременоста. Содржи метафолин, фолна киселина, витамини, јодОд моментот на планирање па се до крајот на 3-тиот месец на бременост.

Состојки : калциум – л метилфолат ( метафолин ), фолна киселина, тиамин мононитрат ( витамин Б1 ), рибофлавин ( витамин Б2 ), пиридоксин хидрохлорид ( витамин Б6 ), цијанокобаламин ( витамин Б12 ), Д – биотин, никотинамид, калциум – Д – пантотенат, Д,Д – алфа – токоферилацетат ( витамин Е ), калциум – Л аскорбат ( витамин Ц ), калиум јодид, малтодекстрин.

Адитиви : микрокристална целулоза ( Е 460 ) – средство за зголемување на волумен, хидроксипропилцелулоза ( Е463 ), хидроксипропилметилцелулоза ( Е464 ), глицерол ( Е 422 ), модифициран пченкарен скроб – згуснувач, титан диоксид ( Е 171 ), железо оксид ( Е 172 ) – боја, магнезиумови соли на масни киселини ( Е 470б ) – средство за одржување на влажноста, титан диоксид , железо диоксид ( Е 551 ) – средство протиц згуснување, натриум цитрат ( Е 331 ), винска киселина ( Е 334 ), лимунска киселина ( Е 330 ) – регулатор на киселоста.

30 Таблети

Содржи :

Комбинација од два извори на фолати – Фолна киселина и Матафолин. Фолатот придонесува за раст на плацентата за време на бременост.
9 витамини
Јодот придонесува за нормално функционирање на нервниот систем, тироидните жлезди и нормално функционирање на тироидните хормони.
Препорачана доза :

Се зема една таблета на ден со вода.

Се препорачува употреба од моментот на планирање, во текот на бременоста и се до крајот на третиот месец.

Предупредувања :

Препорачаната дневна доза не смее да се надмине.

Додатоците во исхраната не треба да се употребуваат како забена за балансирана и разновидна исхрана.

Да се чува подалеку од дофат на деца.

Да се чува на суво место, на температура до 25 oC

Производител :

Merck KGA Co. WerkSpittalHoesslgasse 20, 9800 Spittal/ Drau Austrija.

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.