gynkobil forte

Ginkgobil Forte капсули

440.00 ден

SKU: EPH_3764 Категории ,
Спореди

Опис

Ginkgobil Forte

Состав:

Екстрактот од листот на билката Ginkgo biloba содржи бројни активни соединенија (флавоноидни хетерозиди, гинколиди и билобаиди) кои ја подобруваат флуидноста на крвта и микроциркулацијата. Со тоа се зголемува дотокот на кислород и хранливи материи до мозокот што е од посебна важност кај постарите лица кај кои е намален капацитетот за нивно искористување. Поради тоа овој екстракт има изразито поволен ефект на процесот на памтење и способноста за концентрација. Активните состојки на екстрактот од гинкго ја стимулираат циркулацијата, се препорачуваат кај пореметувањата со периферната циркулација следени со чувство на студ во ектремитетите, болки и грчеви во нозете – посебно во текот на чекорењето. Екстрактот од гинкго има антиисхемично, антиедематозно, антиагрегациско, антиоксидативно и антиинфламаторно својство, па оттука овој екстракт има изразен невро и кардиопротективен ефект.

 Фармацевтска форма

 60 капсула

Дејство

 • Подобрува микроциркулација (ладни раце и нозе)
  • Подобрува памтење, внимание и концентрација
  • Намалува ризик од настанување на мозочен удар и инфаркт на миокардот

Гинкгобил се препорачува кај:

 • Кај ослабен ментален капацитет, намалена концентрација и внимание, намалено памтење особено кај луѓето во постара доба
 • Кај зголемени интелектуални напрегнувања
 • Во превенција на мозочен удар и срцев инфаркт
 • кај слаба циркулација во нозете, интермитентна клаудикација
 • кај вртоглавици и зуење во ушите од васкуларно потекло
 • кај слаб вид како резултат на пореметување во микроциркулација на окото
 • како ефикасен природен антиоксиданс

Употреба

ДНЕВНА ДОЗА КОНЦЕНТРАЦИЈА И ПАМЕТЕЊЕ ВО ЕДНА КАПСУЛА

Состав: една капсула содржи стандардизиран сув екстракт од листот на Ginkgo biloba 120mg (Ginkgo bilobae extr. sicc. standardisatum минимум 24%  флавоноидни гликозиди од гинкго и минимум 6% терпени)

дна капсула дневно да се испие во тек на оброк, се препорачува континуирана употреба најмалку 3 месеци

 

Пакување: 30 капсули

Дополнителни информации

Brand

PHARMA NOVA

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.