LACTIFERON PLUS, 20 Tаблети

LACTIFERON PLUS, 20 Tаблети

937.00 ден

SKU: EPH_3441 Категории ,
Кошничка
Спореди

Опис

Lactiferonplus Производ за третман на состојба на анемија .
Може да го употребува целото семејство .
Наменет за деца над 6 години , возрасни , бремени .

Состав : 1 таблета содржи 100 mg лактоферин, 2,6 mg бета каротен, 160 mg аскорбинска киселина, 125 mg железо бис-глицинат, 0,624 mg quatrefolic и 0,009 mg метилкобаламин

Lactoferrin – е протеин кој е основна компонента на млекото , плунката и солзите , слузницата , синовијалната течност , крвта , ендометриумот , плацентата , плодовата вода .
Lactoferrin е една од состојките која ја содржи и колострумот ( првото мајчино млеко ) кој значително делува на имунитетот и штити од воспаление и инфекции .
Lactoferrin е докажано критичен протеин за хоместаза на железото , односно го регулира метаболизмот на железото .
Lactoferrin во Lactiferon plus e е изолиран протеин од кравјо млеко како една од состојките , се со цел да го подобри меаболизмот на железото , а во исто врме да делува на имунолошкиот систем во одбрана од бактерии и вируси .

Ferrochel(ferrous bisglycinate) – Железо Бис-Глицинат-Бројни студии покажаале дека железо бис-глицинатот подобро се апсорбира и има значително повисока биорасположивост од железо сулфатот

Аскорбинска киселина (витамин Ц) е најсилниот активатор на апсорпцијата на железото . Бројни студии покажале значајно и повторено дејство на аскорбинската киселина во зголемувањето на апсорпцијата на не-хемично железо.

Една од 6те состојки кои го прават Lactiferon plus уникатен
QUATREFOLIC- Биолошка активна форма на фолна киселина , 4та генерација на фолна киселина
Природниот фолат (витамин Б9) во суштина не е еден, туку повеќе (хидрогенизирани) растворливи во вода соединенија, слични едни на други, кои се наоѓаат во храната. Најважното од нив се нарекува L-метилтетрахидрофолна киселина. Тоа е единствената форма на витамин Б9 која може да се користи во метаболичките процеси на човечките клетки.

 

Препорачлива дневна доза е 1 таблета на ден 15тина минути после оброк , во консултација со вашиот матичен гениколог зависно од степенот на анемија може да добиете препорака и по 2 таблети на ден ( после ручек и после вечера ) .

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.