пиковит 7+

Pikovit forte 7+ обложените таблети

215.00 ден

Спореди

Опис

Pikovit forte 7+ обложените таблети се препорачуваат при зголемена потреба за внес на витамини во организмот, и како додаток при неправилна или несоодветна исхрана, кога општите мерки не се доволни:

 • замор и слаба концентрација, кај деца од училлишна возраст,
 • при физички активности,
 • при несоодветна и еднолична исхрана, со намален внес на овошје и зеленчук,
 • како додаток по терапија со антибиотици.

1 филм обложена таблета содржи:

 • 5000 ИЕ (интернационални единици) од витамин А како реинил палмитат,
 • 400 ИЕ холекалциферол еквивалентно на 0,08мг витамин Д3,
 • 60 мг аскорбинска киселина (витамин Ц),
 • 20 мг никотинамид,
 • 30 мг алфа токоферол ацетат 50% ранулат  (витамин Е),
 • 1,5 мг тиамин мононитрат (витамин Б1),
 • 1,7 мг рибофлавин фосфат натриум (витамин Б2),
 • 2 мг пиридоксин хидрохлорид (витамин Б6),
 • 6 мцг цианокобаламин (витамин Б12),
 • 0,4 мг фолна киселина,
 • 10 мг калциум пантотенат,

Вообичаена доза за деца над 7 години е 1 обложена таблета на ден после оброк.

Пиковит форте облоената таблета се растопува во уста.

Дополнителни информации

Brand

KRKA

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.