Опис

Состав:

аскорбинска киселина, ниацинамид, калциум-Д-пантотенат, тиамин хидрохлорид, рибофлавин 5′ фосфат натриум, токоферил ацетат, пиридоксин хидрохлорид,  ретинил палмитат, холекалциферол;

други состојки: вода, калциум лактат, шеќерен сируп, лизин хидрохлорид; емулгатор: соја лецитин; згуснувач: ксантан; регулатор на киселост: лимонска киселина; конзерванс: калиум сорбат; арома на праска.

Фармацевтска форма

Сируп.

Дејство

Витамините А, Б6, Б12, Д, Ц и фолатот* придонесуваат за нoрмална функција на имуниот систем, – Витамините Б2, Б6, Б12, Ц, ниацинот и пантотенската киселина придонесуваат за нoрмален енергетски метаболизам и намалување на заморот и исцрпеноста, – Пантотенската киселина придонесува за нормална ментална способност, – Фолатот* придонесува за нормална психолшка функција, нормална функција на имуниот систем и намалување на заморот и исцрпеноста, – Витаминот А и рибофлавинот (Б2) придонесуваат во одржување на нормален вид и кожа, – Витаминот Д придонесува за нормално ниво на калциум во крвта и одржување на нормалната мускулна функција, заби и коски. Витаминот Д е потребен за нормален раст и развој на коските кај децата, – Витаминот Ц ја зголемува апсорбцијата на железото, придонесува за нормална психолошка функција и за нормално функционирање на нервниот систем, – Витамините Б6 и Б12 придонесуваат за нормално создавање на црвените крвни клетки, – Витаминот А придонесува за нормален метаболизам на железото*Фолната киселина во организмот се редуцира во биолошки активен фолат. Д-р Тајс Мултивитамол препаратите содржат внимателно одбрана комбинација на витамини, прилагодена на возраста за која се наменети.

 

Употреба

 

Д-р Тајс Мултивитамол 6+ сируп, формула Л 200 ml – мултивитаминска формула со лизин и соја лецитин за училишни деца.

 

деца од 6-14 години: еднаш на ден по 1/2 кафена лажичка,

– деца > 14 години и возрасни: 2 пати на ден по 1 кафена лажичка, (една кафена лажичка одговара на 5ml сируп).

Дополнителни информации

Brand

Dr.THAIS

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.