True Alchemy Крема со витамин  А 1,09 % - 30 мл.

True Alchemy Крема со витамин А 1,09 % – 30 мл.

1,075.00 ден

SKU: EPH_5486 Категории , Ознака:
Кошничка
Спореди

Опис

Биокозметички ефект: Екстрактот од семе од индиски грашок е алтернативен, растителен извор на ретинол – витамин А – ефективен антиоксидант во живите ткива. Блокирајќи ги слободните радикали, витаминот А спречува уништување на клетките на кожата. Каротеноидите содржани во ткивата претрпуваат неколку неутрализирачки реакции, па се разградуваат. Кожата е постојано изложена на стрес и соларна ултравиолетова радијација, предизвикувајќи опаѓање на концентрацијата на антиоксиданти. Бета-каротен, претходник на витаминот А (провитамин А), е вклучен во ретинолската биосинтеза. Заштитувајќи ги клетките од предвремено стареење, ретинолот спречува појава на вишок кожа на микрорелјефот и како резултат на тоа, длабоки брчки.

Индикации (наменето за): За кожа склона на воспаленија, со траги од кожни болести и грубост, како и кожа склона на стрес и неговите последици; сува, дехидрирана и кожа во стареење.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компонентите на кремата.

Пропратни ефекти: Секојдневна употреба не е препорачана, бидејќи лекот содржи бета-каротен кој е растителен пигмент. Кај хиперсензитивна кожа, можна е појава на црвенило, или иритација.

100% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Поради високата концентрација на активни компоненти, кремата е наменета за самостојна употреба, по потреба. Нанесете со нежни кружни движења на лицето, до целосно впивање. Препорачано е да се нанесе, на претходно исчистена кожа.

Дополнителни информации

Brand

TRUE ALCHEMY

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.