Опис

Биокозметички ефект: Хиалуронската киселина има способност да ги врзува молекулите на водата, формирајќи хидрокомплекс што спречува компресија на клетките и ткивата. Како компонента на меѓуклеточната матрица, хиалуронската киселина создава оптимални услови за нормална клеточна и хомеостаза на ткивата.

Бетаинот е дериват на метил од наједноставниот аминокиселински глицин. Тој е ефикасен осмопротектор, ги штити клетките од губење на влажноста. Лекот има имуномодулаторно дејство, зголемувајќи ја заштитната способност на клетките да ослободат радикални ефекти. Бидејќи е активен донатор на метил групи, бетаинот е вклучен во синтезата на колаген и еластин, обезбедува регенерација на ткивата и го спречува формирањето на белези. Овозможува обновување на физиолошките функции на кожата за време на стареењето.

Индикации (наменето за): Сува, дехидрирана и кожа во стареење. Ја спречува појавата на мимички и брчки поврзани со староста.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компонентите на кремот.

Пропратни ефекти: Поради високото присуство на активни компоненти, можна е појава на привремена иритација, или црвенило, кај хиперсензитивна кожа.

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Кремата е наменета за независно користење по потреба. Нанесете со нежни кружни движења на лицето до целосно впивање. Се препорачува да се нанесе на претходно исчистена кожа. Погодно за секојдневна употреба.

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

(1)

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.