Опис

Биокозметички ефект: Минералната активна компонента каламин, има антисептични и антивоспалителни својства, ослободува од чешање, ја смирува кожата и создава заштитна бариера на оштетените предели. Бидејќи каламинот е нерастворлив во вода и масти, тој не пенетрира и акумулира во кожата. Здружен со L-Arginine, ја намалува сензитивноста на надворешни фактори, кај сензитивната кожа. Аргининот е делумно заменлива аминокиселина, вклучена во меѓуклеточната синтеза на азотен оксид (NO), кој има биолошка улога во стимулирањето ангиогенеза и борбата со воспалителни процеси.

Индикации (наменето за): Несовршености предизвикани од киселинско-базен дисбаланс; ириртирана, сензитивна, воспалена кожа.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компоненти на производот.

Пропратни ефекти: Затегнатост, привремено чувство на сува кожа.

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете мала количина од производот на мокра кожа, масирајте до појава на пена, па темелно исплакнете со вода.

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

300 мл.

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, COCO-GLUCOSIDE, GLYCERIN, CALAMINE, LACTIC ACID, XANTHAN GUM, L-ARGININE, ISOAMYL LAURATE (AND) ISOAMYL COCOATE, BETAINE, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM SORBATE, CHELIDONIUM MAJUS EXTRACT, EUCALYPTOL, EUGENOL.

Дополнителни информации

Brand

TRUE ALCHEMY

Критики

Нема критики сеуште.


Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.