Сподели на

ХИДРАТАЦИЈА КАЈ СПОРТИСТИ

Дали знаете колку е важен електролитниот баланс?  

Телото  не може правилно да функционира ако нивото на електролити остане на ниско ниво после вежбање. Но, вистинската храна или пијалок може брзо да ве наполни со електролити. Колку да се јаде или пие зависи од многу фактори како што е интензитетот на физичката активност.

Време е за краток час по хемија!

Електролитите се минерали кои се раствораат во водата како мали честички кои носат електричен полнеж наречен јони. Тие се наоѓаат во крвта и клетките и се од големо значење за физичката активност бидејќи ги регулираат телесните течности. Натриум-хлоридот, го одржува нормалено крвниот притисок и ги поддржува мускулите и нервниот систем, и тие се веројатно најпопуларните електролити. Сепак, овој термин исто така вклучува калциум, кој е важен за мускулите, магнезиум, кој е одговорен за клеточните функции, како и калиум-фосфат, кој ја регулира pH рамнотежата.

За време на тренингот се потите, почнувате да губите електролити, а последователните нерамнотежи може да доведат до грчеви во мускулите, исцрпеност, гадење и дезориентираност. Ако нивото на електролити остане на ниско ниво, може да ги чувствувате мускулите слаби подолго време, вклучително и за време на следниот тренинг. Оваа состојба носи и долгорочни ризици, како што се проблеми со бубрезите, напади, нарушувања на срцевиот ритам – прилично големи проблеми за неколку голтки од вистинскиот пијалок.

Причините

За подолги тренинзи, планот за надополнување на исцрпените резерви на електролити зависи од повеќе фактори. Иако родовите разлики не се важни во овој случај, мажите сепак се потат повеќе. Некои студии исто така покажуваат дека на постарите спортисти им треба повеќе натриум, бидејќи тие обично се потат повеќе.

Општо земено, поинтензивно вежбање (на пример, еден час кик-бокс е многу поинтензивна активност од едночасовно шетање во парк)  и тоа доведува до исцрпување на повеќе електролити. Погледнете го и термометарот, бидејќи топлината доведува до поголемо потење. Ако се занимавате со спортови на издржливост, извадете ги калкулаторите, измерете се пред и после тренингот и пијте помеѓу 1 l течност за секој килограм тежина што ја губите преку потење.

Решение

Постојат неколку намирници и пијалоци кои се особено ефикасни кога целта ви е да ги надополнувате електролитите. Популарен начин да ја вратите оваа рамнотежа во вашето тело е преку спортски пијалоци. Сепак, внимавајте на оние со премногу шеќер, бидејќи тие се доста калорични. Најдобро е да се изберат пијалоци со помеѓу 4% и 9% јаглехидрати за секои 250 ml и 120-170 mg натриум.

Појадокот е исто така добар избор за добивање електролити. Солената храна (како путер од кикирики, кисели краставички или сок од домати) е на врвот на листата затоа што телото губи повеќе натриум отколку другите електролити. Домати, целер, банани, ореви, јогурт и мешунки се погодни за обновување на други електролити. Тие ќе го вратат телото во форма и ќе го подготват за следниот предизвик.

Поврзани продукти

has been added to your cart.
Плаќање